Hit enter after type your search item

ציפורים נודדות מספקות שיעורים ביו -מימטיים לבעיות שלנו במניעת מתח

/
/
/
14 Views

ביו -מימטיקה (הידועה גם בשם ביו -מימיקה או ביוניקה) היא יישום של שיטות ומערכות הנמצאות בטבע על הטכנולוגיה המודרנית ופיתוח משאבי אנוש. למרות שהטבע מציע את הפתרונות הטובים ביותר עבור רבות מהבעיות המסובכות או הבלתי פתורות שלנו, אנו ממעטים לחפש ממנו פתרונות. במאמר זה זיהיתי עובדות חשובות בהתנהגות ציפורים נודדות שיכולות לספק כמה עקרונות בסיסיים לפתרון בעיות ניהול הלחץ שלנו.

כיום, מתח הפך לחלק בלתי נפרד מחיי היום יום שלנו ומכאן שכל אחד מאיתנו צריך להתמודד איתו בצורה כזו או אחרת. המתח נוצר על ידי גורמים שונים המכונים גורמי לחץ. הם עשויים להיות, סביבתיים, פיזיולוגיים, חברתיים או קוגניטיביים. גופנו מגיב ללחצים אלה פיזיולוגית על ידי הפרשת הורמון הנקרא קורטיקוסטרון המוביל לתגובת "מאבק או פחד". למרות שתגובה מסוג זה מתפרשת כערך הסתגלות, התרחשות מתמשכת או תכופה של סטרס אכן מביאה להשפעות לא רצויות כרוניות בבוא הזמן על תגובות פיזיולוגיות והתנהגותיות של גוף האדם.

בידיעת חשיבותו של מתח בניהול בריאות, פותחו טכניקות רבות לניהול מתחים והוצעו להילחם במתח. עם זאת, אין מתודולוגיה מקיפה לניהול כולל של מתח שניתן ליישם עבור כל סוג של מתח. כאן מגיע הפתרון לבעיה זו מהטבע.

מחקר ביקורתי על התנהגויות הנודדות של כמה ציפורים נודדות ארוכות מספק כמה עקרונות בסיסיים המעורבים בניהול מוצלח של מתח.

החלק המלחיץ ביותר של החיים בציפורים הנודדות הוא מסעם הנודד הארוך. חלק מהציפורים הנודדות כמו אווזים, דרורים, קיכלי, מחבלים וכו ', ידועות בנדידתן העונתית הנעה מאות קילומטרים. הם מבצעים הגירה משנה לשנה ודור אחר דור. כיצד הם מסוגלים לנהל את האירוע המלחיץ הזה בהצלחה ולבצע ללא כל הפסקה בידיעה טובה שהוא יכלול לחץ חמור? התשובה היא שהטבע לימד אותם כיצד לנהל אירוע מלחיץ זה בהצלחה במהלך אלפי שנים להתפתחותם.

להלן עקרונות היסוד המזוהים בניהול הלחץ על ידי הציפורים הנודדות: 1. עקרון ההימנעות, 2. עקרון ההסתגלות ו 3. עקרון הקבלה.

עקרון ההימנעות: הסיבה הבסיסית לכך שהציפורים מבצעות נדידה עונתית היא הימנעות מלחץ של קור עז שהם יצטרכו להתמודד איתו במהלך עונה מסוימת אם כי הנדידה כשלעצמה כתוצאה מפעילות גופנית. אלא אם כן הציפור הזאת תתרחק ממקומות קור עזים במהלך אותה עונה, סיכויי ההישרדות שלהם בתוך לחץ הטמפרטורה החמור יהיו רחוקים. לכן הטבע לימד אותם כי עקרון ההימנעות יהיה האפשרות הטובה ביותר במצב כזה. עוד סטרס שעולות העופות המהגרים להתמודד איתו הוא איום הטורפים בדרך הנדידה שלהם. על מנת להימנע מאיום הטורפים שלהם במסלול הציפורים מעדיפות ללכת במסלול מעגלי בידיעה טובה כי החלטה כזו כרוכה במרחק טיסה נוסף. כאן עוקבים גם אחר עקרון ההימנעות תוך התמודדות עם הלחץ מצד הציפורים. בשני המקרים, עקרון ההימנעות נחשב לטכניקת ניהול המתח היקרה יותר למצבים אלה.

עקרון הקבלה: במקרה העיקרון של הימנעות, הצליחו הציפורים להבחין במתחים שהם מתח בלתי נסבל (ניתן לניהול) שהם בלתי נסבלים (בלתי ניתנים לניהול) והם מגיעים לפשרה על ידי קבלת המתח הנסבל על מנת להימנע מהלחץ הבלתי נסבל. כאן מגיע עקרון הקבלה. לפיו, יש לקבל רמה מסוימת של לחצים ולא מומלץ לחכות למצב נטול מתח.

עקרון ההסתגלות: ברגע שהציפורים מקבלים סוגים מסוימים של לחצים, עליהן להתכונן להתמודד ולסבול השלכות של הלחצים שהם קיבלו. גם אם הלחץ המקובל עשוי להיות פחות חמור לעת עתה, יש לנהל אותו ולחסל אותו מכיוון שהוא עשוי להפוך לכרוני בבוא העת אם הוא מותר להתארך. כאן, הטבע לימד אותם לפתח הסתגלות.

ציפייה לסטרס עקב הידלדלות משאבי האנרגיה במהלך טיסתם המתמשכת, הציפורים הנודדות אוגרות כמות מספקת של מצבורי שומן בגופן כמאגר האנרגיה לפני תחילת הנדידה. יתר על כן, האדרנוקורטקס של המוח המגיב ללחץ ויוזם שינויים פיזיולוגיים בציפורים רגילות, מדוכא אצל מהגרים ובכך, לחץ העוף אינו מורגש על ידם. במהלך מסע הנדידה הממושך שלהם, המהגרים עוברים מהרגלי המזון הרגילים שלהם להרגלי מזון מיוחדים על ידי צריכה סלקטיבית של פירות יער עשירים בנוגדי חמצון. פירות אלה מציעים הגנה מפני מתח חמצוני המתרחש במהלך טיסות ארוכות. אלה הם חלק מההתאמות שהטבע העניק כטכניקות לניהול מתח עבור הציפורים הנודדות.

לפיכך עקרון ההסתגלות בניהול הלחץ מסביר כיצד ניתן להצטייד במאבק בבעיות המתח על ידי הבאת שינויים חיוביים בהתנהגות ובפיזיולוגיה.

שלושת העקרונות הנ"ל הם הלקחים הנגזרים מהטבע והם היסודות לכל טכניקות ניהול המתח. יש לקחת אותם בחשבון תוך מציאת פתרונות לבעיות ניהול מתח.Source by Paulraj Subbiah

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.hifibug.com All Rights Reserved